Complete 84 list of 61st Annual Grammy Awards, with surprise inclusions and omissions.

Following the news of President George H.W.Bush’s death, the announcement of the nominations for the 61st Annual GRAMMY  Awards has been postponed until Friday, Dec. 7, 2018.
Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

Shawn Mendes, Alessia Cara Zane Lowe and Janelle Monae were on CBS to announce the long Awaited GRAMMY nomination which which was postponed until Friday 7th December 2018 following the passing on of the US former president George H.W. Bush.

It is a day artists, music and content creators across many genres, locations, ages, and walks of life want to witness. The 61st GRAMMY Awards will air on February 10th on CBS when the final result will be unveiled.

Being nominated is very satisfying being recognized when you have put so much effort, it brings that lifelong dream of winning GRAMMYs one huge step closer. Also to the fans and friends of the nominees, they will be hoping to see their favorite artists win the legacy of GRAMMY.

How does one get a GRAMMY nomination?

“Well, for starters artists and music creators spend their whole lives honing their craft and developing their talent. The stories behind the music we love are as varied as the artists who create it. Each year, artists, producers and record labels enter their work for consideration and Recording Academy members weigh in on who deserves GRAMMY gold for their efforts. For a quick look at how the submission and voting process works, head over to GRAMMY101.com to get yourself educated.”

In addition to the above, for one to be eligible and considered for nomination. the recordings must have been released between October 1st , 2017, and September,30, 2018.

Below are some of the nominees’ listed by the academy on their twitter handle.

Below are some of the incredible emotional reactions from the nominees

The 84 full list of the 61st GRAMMY Award 2018 nominees are:

1. Record of the Year

I LIKE IT
Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
Invincible, JWhiteDidIt, Craig Kallman & Tainy, producers; Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer
 

THE JOKE
Brandi Carlile
Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Tom Elmhirst & Eddie Spear, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer
 

THIS IS AMERICA
Childish Gambino
Donald Glover & Ludwig Goransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali & Riley Mackin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
 

GOD’S PLAN
Drake
Boi-1Da, Cardo & Young Exclusive, producers; Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Chris Athens, mastering engineer
 

SHALLOW
Lady Gaga & Bradley Cooper
Lady Gaga & Benjamin Rice, producers; Tom Elmhirst, engineer/mixer; Randy Merrill, mastering engineer
 

ALL THE STARS
Kendrick Lamar & SZA
Al Shux & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
 

ROCKSTAR
Post Malone Featuring 21 Savage
Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
 

THE MIDDLE
Zedd, Maren Morris & Grey
Grey, Monsters & Strangerz & Zedd, producers; Grey, Tom Morris, Ryan Shanahan & Zedd, engineers/mixers; Mike Marsh, mastering engineer

2. Album Of The Year


Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.

INVASION OF PRIVACY
Cardi B
Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, songwriters; Colin Leonard, mastering engineer
 

BY THE WAY, I FORGIVE YOU
Brandi Carlile
Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Dave Cobb & Eddie Spear, engineers/mixers; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer
 

SCORPION
Drake
Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters; Chris Athens, mastering engineer
 

H.E.R.
H.E.R.
Darhyl “Hey DJ” Camper Jr, H.E.R. & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
 

BEERBONGS & BENTLEYS
Post Malone
Louis Bell & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell & Austin Post, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer
 

DIRTY COMPUTER
Janelle Monáe
Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, producers; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, engineers/mixers; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
 

GOLDEN HOUR
Kacey Musgraves
Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers
 

BLACK PANTHER: THE ALBUM, MUSIC FROM AND INSPIRED BY
(Various Artists)
Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers; Matt Schaeffer, engineer/mixer; Kendrick Duckworth & Mark Spears, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

3. Song of The Year
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

ALL THE STARS
Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
 

BOO’D UP
Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
 

GOD’S PLAN
Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
 

IN MY BLOOD
Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
 

THE JOKE
Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
 

THE MIDDLE
Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
 

SHALLOW
Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
 

THIS IS AMERICA
Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

4. Best New Artist
An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.

CHLOE X HALLE
 

LUKE COMBS
 

GRETA VAN FLEET
 

H.E.R.
 

DUA LIPA
 

MARGO PRICE
 

BEBE REXHA
 

JORJA SMITH

5. Best Pop Solo Performance
For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.

COLORS
Beck
 

HAVANA (LIVE)
Camila Cabello
 

GOD IS A WOMAN
Ariana Grande
 

JOANNE (WHERE DO YOU THINK YOU’RE GOIN’?)
Lady Gaga
 

BETTER NOW
Post Malone

6. Best Pop Duo/Group Performance


For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.

FALL IN LINE
Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
 

DON’T GO BREAKING MY HEART
Backstreet Boys
 

‘S WONDERFUL
Tony Bennett & Diana Krall
 

SHALLOW
Lady Gaga & Bradley Cooper
 

GIRLS LIKE YOU
Maroon 5 Featuring Cardi B
 

SAY SOMETHING
Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
 

THE MIDDLE
Zedd, Maren Morris & Grey

7. Best Traditional Pop Vocal Album


For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.

LOVE IS HERE TO STAY
Tony Bennett & Diana Krall
 

MY WAY
Willie Nelson
 

NAT “KING” COLE & ME
Gregory Porter
 

STANDARDS (DELUXE)
Seal
 

THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC!
Barbra Streisand

8. Best Pop Vocal Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.

CAMILA
Camila Cabello
 

MEANING OF LIFE
Kelly Clarkson
 

SWEETENER
Ariana Grande
 

SHAWN MENDES
Shawn Mendes
 

BEAUTIFUL TRAUMA
P!nk
 

REPUTATION
Taylor Swift

9. Best Dance Recording


For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.

NORTHERN SOUL
Above & Beyond Featuring Richard Bedford
Above & Beyond, producers; Above & Beyond, mixers
 

ULTIMATUM
Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer
 

LOSING IT
Fisher
Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Granger, mixer
 

ELECTRICITY
Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer
 

GHOST VOICES
Virtual Self
Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer

10. Best Dance/Electronic Album


For vocal or instrumental albums. Albums only.

SINGULARITY
Jon Hopkins
 

WOMAN WORLDWIDE
Justice
 

TREEHOUSE
Sofi Tukker
 

OIL OF EVERY PEARL’S UN-INSIDES
SOPHIE
 

LUNE ROUGE
TOKiMONSTA

11. Best Contemporary Instrumental Album
For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

THE EMANCIPATION PROCRASTINATION
Christian Scott aTunde Adjuah
 

STEVE GADD BAND
Steve Gadd Band
 

MODERN LORE
Julian Lage
 

LAID BLACK
Marcus Miller
 

PROTOCOL 4
Simon Phillips

12. Best Rock Performance


For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.

FOUR OUT OF FIVE
Arctic Monkeys
 

WHEN BAD DOES GOOD
Chris Cornell
 

MADE AN AMERICA
THE FEVER 333
 

HIGHWAY TUNE
Greta Van Fleet
 

UNCOMFORTABLE
Halestorm

13. Best Metal Performance


For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.

CONDEMNED TO THE GALLOWS
Between The Buried And Me
 

HONEYCOMB
Deafheaven
 

ELECTRIC MESSIAH
High On Fire
 

BETRAYER
Trivium
 

ON MY TEETH
Underoath

14. Best Rock Song


A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

BLACK SMOKE RISING
Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
 

JUMPSUIT
Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
 

MANTRA
Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)
 

MASSEDUCTION
Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
 

RATS
Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

15. Best Rock Album


For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.

RAINIER FOG
Alice In Chains
 

M A N I A
Fall Out Boy
 

PREQUELLE
Ghost
 

FROM THE FIRES
Greta Van Fleet
 

PACIFIC DAYDREAM
Weezer

16. Best Alternative Music Album
Vocal or Instrumental.

TRANQUILITY BASE HOTEL + CASINO
Arctic Monkeys
 

COLORS
Beck
 

UTOPIA
Björk
 

AMERICAN UTOPIA
David Byrne
 

MASSEDUCTION
St. Vincent

17. Best R&B Performance


For new vocal or instrumental R&B recordings.

LONG AS I LIVE
Toni Braxton
 

SUMMER
The Carters
 

Y O Y
Lalah Hathaway
 

BEST PART
H.E.R. Featuring Daniel Caesar
 

FIRST BEGAN
PJ Morton

18. Best Traditional R&B Performance


For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.

BET AIN’T WORTH THE HAND
Leon Bridges
 

DON’T FALL APART ON ME TONIGHT
Bettye LaVette
 

HONEST
MAJOR.
 

HOW DEEP IS YOUR LOVE
PJ Morton Featuring Yebba
 

MADE FOR LOVE
Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

19. Best R&B Song


A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

BOO’D UP
Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
 

COME THROUGH AND CHILL
Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
 

FEELS LIKE SUMMER
Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
 

FOCUS
Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
 

LONG AS I LIVE
Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

20. Best Urban Contemporary Album


For albums containing at least 51% playing time of newly recorded contemporary vocal tracks derivative of R&B.

EVERYTHING IS LOVE
The Carters
 

THE KIDS ARE ALRIGHT
Chloe x Halle
 

CHRIS DAVE AND THE DRUMHEDZ
Chris Dave And The Drumhedz
 

WAR & LEISURE
Miguel
 

VENTRILOQUISM
Meshell Ndegeocello

21. Best R&B Album


For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.

SEX & CIGARETTES
Toni Braxton
 

GOOD THING
Leon Bridges
 

HONESTLY
Lalah Hathaway
 

H.E.R.
H.E.R.
 

GUMBO UNPLUGGED (LIVE)
PJ Morton

22. Best Rap Performance


For a Rap performance. Singles or Tracks only.

BE CAREFUL
Cardi B
 

NICE FOR WHAT
Drake
 

KING’S DEAD
Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
 

BUBBLIN
Anderson .Paak
 

SICKO MODE
Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

23. Best Rap/Sung Performance


For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.

LIKE I DO
Christina Aguilera Featuring Goldlink
 

PRETTY LITTLE FEARS
6lack Featuring J. Cole
 

THIS IS AMERICA
Childish Gambino
 

ALL THE STARS
Kendrick Lamar & SZA
 

ROCKSTAR
Post Malone Featuring 21 Savage

24. Best Rap Song


A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

GOD’S PLAN
Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
 

KING’S DEAD
Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
 

LUCKY YOU
R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
 

SICKO MODE
Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
 

READ MORE:  Lil Uzi after hyping up Eternal Etake for over a year just announces that he’s permanently stepping away from music.

WIN
K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

25. Best Rap Album


For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.

INVASION OF PRIVACY
Cardi B
 

SWIMMING
Mac Miller
 

VICTORY LAP
Nipsey Hussle
 

DAYTONA
Pusha T
 

ASTROWORLD
Travis Scott

26. Best Country Solo Performance


For new vocal or instrumental solo country recordings.

WOULDN’T IT BE GREAT?
Loretta Lynn
 

MONA LISAS AND MAD HATTERS
Maren Morris
 

BUTTERFLIES
Kacey Musgraves
 

MILLIONAIRE
Chris Stapleton
 

PARALLEL LINE
Keith Urban

27. Best Country Duo/Group Performance


For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.

SHOOT ME STRAIGHT
Brothers Osborne
 

TEQUILA
Dan + Shay
 

WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU
Little Big Town
 

DEAR HATE
Maren Morris Featuring Vince Gill
 

MEANT TO BE
Bebe Rexha & Florida Georgia Line

28. Best Country Song


A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

BREAK UP IN THE END
Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
 

DEAR HATE
Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
 

I LIVED IT
Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
 

SPACE COWBOY
Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)
 

TEQUILA
Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
 

WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU
Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

29. Best Country Album


For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.

UNAPOLOGETICALLY
Kelsea Ballerini
 

PORT SAINT JOE
Brothers Osborne
 

GIRL GOING NOWHERE
Ashley McBryde
 

GOLDEN HOUR
Kacey Musgraves
 

FROM A ROOM: VOLUME 2
Chris Stapleton

30. Best New Age Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.

HIRAETH
Lisa Gerrard & David Kuckhemann
 

BELOVED
Snatam Kaur
 

OPIUM MOON
Opium Moon
 

MOLECULES OF MOTION
Steve Roach
 

MOKU MALUHIA – PEACEFUL ISLAND
Jim Kimo West

31. Best Improvised Jazz Solo


For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.

SOME OF THAT SUNSHINE
Regina Carter, soloist
Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)
 

DON’T FENCE ME IN
John Daversa, soloist
Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)
 

WE SEE
Fred Hersch, soloists
 

DE-DAH
Brad Mehldau, soloist
Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)
 

CADENAS
Miguel Zenón, soloist
Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)

32. Best Jazz Vocal Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.

MY MOOD IS YOU
Freddy Cole
 

THE QUESTIONS
Kurt Elling
 

THE SUBJECT TONIGHT IS LOVE
Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace
 

IF YOU REALLY WANT
Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza
 

THE WINDOW
Cécile McLorin Salvant

33. Best Jazz Instrumental Album


For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.

DIAMOND CUT
Tia Fuller
 

LIVE IN EUROPE
Fred Hersch Trio
 

SEYMOUR READS THE CONSTITUTION!
Brad Mehldau Trio
 

STILL DREAMING
Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade
 

EMANON
The Wayne Shorter Quartet

34. Best Large Jazz Ensemble Album


For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.

ALL ABOUT THAT BASIE
The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
 

AMERICAN DREAMERS: VOICES OF HOPE, MUSIC OF FREEDOM
John Daversa Big Band Featuring DACA Artists
 

PRESENCE
Orrin Evans And The Captain Black Big Band
 

ALL CAN WORK
John Hollenbeck Large Ensemble
 

BAREFOOT DANCES AND OTHER VISIONS
Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

35. Best Latin Jazz Album


For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.

HEART OF BRAZIL
Eddie Daniels
 

BACK TO THE SUNSET
Dafnis Prieto Big Band
 

WEST SIDE STORY REIMAGINED
Bobby Sanabria Multiverse Big Band
 

CINQUE
Elio Villafranca
 

YO SOY LA TRADICIÓN
Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

36. Best Gospel Performance/Song


This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.

YOU WILL WIN
Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters
 

WON’T HE DO IT
Koryn Hawthorne
 

NEVER ALONE
Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters
 

CYCLES
Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds, songwriter
 

A GREAT WORK
Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song


This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.

RECKLESS LOVE
Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
 

YOU SAY
Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters
 

JOY.
for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
 

GRACE GOT YOU
MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
 

KNOWN
Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

38. Best Gospel Album


For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.

ONE NATION UNDER GOD
Jekalyn Carr
 

HIDING PLACE
Tori Kelly
 

MAKE ROOM
Jonathan McReynolds
 

THE OTHER SIDE
The Walls Group
 

A GREAT WORK
Brian Courtney Wilson

39. Best Contemporary Christian Music Album


For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, or rock recordings.

LOOK UP CHILD
Lauren Daigle
 

HALLELUJAH HERE BELOW
Elevation Worship
 

LIVING WITH A FIRE
Jesus Culture
 

SURROUNDED
Michael W. Smith
 

SURVIVOR: LIVE FROM HARDING PRISON
Zach Williams

40. Best Roots Gospel Album


For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.

UNEXPECTED
Jason Crabb
 

CLEAR SKIES
Ernie Haase & Signature Sound
 

FAVORITES: REVISITED BY REQUEST
The Isaacs
 

STILL STANDING
The Martins
 

LOVE LOVE LOVE
Gordon Mote

41. Best Latin Pop Album


For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.

PROMETO
Pablo Alboran
 

SINCERA
Claudia Brant
 

MUSAS (UN HOMENAJE AL FOLCLORE LATINOAMERICANO EN MANOS DE LOS MACORINOS), VOL. 2
Natalia Lafourcade
 

2:00 AM
Raquel Sofía
 

VIVES
Carlos Vives

42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album


For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.

CLAROSCURA
Aterciopelados
 

COASTCITY
COASTCITY
 

ENCANTO TROPICAL
Monsieur Periné
 

GOURMET
Orishas
 

AZTLÁN
Zoé

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)


For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.

PRIMERO SOY MEXICANA
Angela Aguilar
 

MITAD Y MITAD
Calibre 50
 

TOTALMENTE JUAN GABRIEL VOL. II
Aida Cuevas
 

CRUZANDO BORDERS
Los Texmaniacs
 

LEYENDAS DE MI PUEBLO
Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
 

¡MÉXICO POR SIEMPRE!
Luis Miguel

44. Best Tropical Latin Album


For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.

PA’ MI GENTE
Charlie Aponte
 

LEGADO
Formell Y Los Van Van
 

ORQUESTA AKOKÁN
Orquesta Akokán
 

PONLE ACTITUD
Felipe Peláez
 

ANNIVERSARY
Spanish Harlem Orchestra

45. Best American Roots Performance


For new vocal or instrumental American Roots recordings. This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).

KICK ROCKS
Sean Ardoin
 

SAINT JAMES INFIRMARY BLUES
Jon Batiste
 

THE JOKE
Brandi Carlile
 

ALL ON MY MIND
Anderson East
 

LAST MAN STANDING
Willie Nelson

46. Best American Roots Song


A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

ALL THE TROUBLE
Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
 

BUILD A BRIDGE
Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)
 

THE JOKE
Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
 

KNOCKIN’ ON YOUR SCREEN DOOR
Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
 

SUMMER’S END
Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

47. Best Americana Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.

BY THE WAY, I FORGIVE YOU
Brandi Carlile
 

THINGS HAVE CHANGED
Bettye LaVette
 

THE TREE OF FORGIVENESS
John Prine
 

THE LONELY, THE LONESOME & THE GONE
Lee Ann Womack
 

ONE DROP OF TRUTH
The Wood Brothers

48. Best Bluegrass Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.

PORTRAITS IN FIDDLES
Mike Barnett
 

SISTER SADIE II
Sister Sadie
 

RIVERS AND ROADS
Special Consensus
 

THE TRAVELIN’ MCCOURYS
The Travelin’ McCourys
 

NORTH OF DESPAIR
Wood & Wire

49. Best Traditional Blues Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.

SOMETHING SMELLS FUNKY ‘ROUND HERE
Elvin Bishop’s Big Fun Trio
 

BENTON COUNTY RELIC
Cedric Burnside
 

THE BLUES IS ALIVE AND WELL
Buddy Guy
 

NO MERCY IN THIS LAND
Ben Harper And Charlie Musselwhite
 

DON’T YOU FEEL MY LEG (THE NAUGHTY BAWDY BLUES OF BLUE LU BARKER)
Maria Muldaur

50. Best Contemporary Blues Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.

PLEASE DON’T BE DEAD
Fantastic Negrito
 

HERE IN BABYLON
Teresa James And The Rhythm Tramps
 

CRY NO MORE
Danielle Nicole
 

OUT OF THE BLUES
Boz Scaggs
 

VICTOR WAINWRIGHT AND THE TRAIN
Victor Wainwright And The Train

51. Best Folk Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.

WHISTLE DOWN THE WIND
Joan Baez
 

BLACK COWBOYS
Dom Flemons
 

RIFLES & ROSARY BEADS
Mary Gauthier
 

WEED GARDEN
Iron & Wine
 

ALL ASHORE
Punch Brothers

52. Best Regional Roots Music Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.

KREOLE ROCK AND SOUL
Sean Ardoin
 

SPYBOY
Cha Wa
 

ALOHA FROM NA HOA
Na Hoa
 

NO ‘ANE’I
Kalani Pe’a
 

MEWASINSATIONAL – CREE ROUND DANCE SONGS
Young Spirit

53. Best Reggae Album


For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.

AS THE WORLD TURNS
Black Uhuru
 

REGGAE FOREVER
Etana
 

REBELLION RISES
Ziggy Marley
 

A MATTER OF TIME
Protoje
 

44/876
Sting & Shaggy

54. Best World Music Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental World Music recordings.

DERAN
Bombino
 

FENFO
Fatoumata Diawara
 

BLACK TIMES
Seun Kuti & Egypt 80
 

FREEDOM
Soweto Gospel Choir
 

THE LOST SONGS OF WORLD WAR II
Yiddish Glory

55. Best Children’s Album


For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.

ALL THE SOUNDS
Lucy Kalantari & The Jazz Cats
 

BUILDING BLOCKS
Tim Kubart
 

FALU’S BAZAAR
Falu
 

GIANTS OF SCIENCE
The Pop Ups
 

THE NATION OF IMAGINE
Frank & Deane

56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

ACCESSORY TO WAR (NEIL DEGRASSE TYSON & AVIS LANG)
Courtney B. Vance
 

CALYPSO
David Sedaris
 

CREATIVE QUEST
Questlove
 

FAITH – A JOURNEY FOR ALL
Jimmy Carter
 

THE LAST BLACK UNICORN
Tiffany Haddish

57. Best Comedy Album


For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

ANNIHILATION
Patton Oswalt
 

EQUANIMITY & THE BIRD REVELATION
Dave Chappelle
 

NOBLE APE
Jim Gaffigan
 

STANDUP FOR DRUMMERS
Fred Armisen
 

TAMBORINE
Chris Rock

58. Best Musical Theater Album


For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.

THE BAND’S VISIT
Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
 

CAROUSEL
Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)
 

JESUS CHRIST SUPERSTAR LIVE IN CONCERT
Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)
 

MY FAIR LADY
Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)
 

ONCE ON THIS ISLAND
Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)

59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media


Award to the artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album. In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).

CALL ME BY YOUR NAME
(Various Artists)
 

DEADPOOL 2
(Various Artists)
 

THE GREATEST SHOWMAN
(Various Artists)
 

LADY BIRD
(Various Artists)
 

STRANGER THINGS
(Various Artists)

60. Best Score Soundtrack For Visual Media


Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.

BLACK PANTHER
Ludwig Göransson, composer
 

BLADE RUNNER 2049
Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
 

COCO
Michael Giacchino, composer
 

THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat, composer
 

STAR WARS: THE LAST JEDI
John Williams, composer

61. Best Song Written For Visual Media


A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

ALL THE STARS
Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
Track from: Black Panther
 

READ MORE:  Game of Thrones final season: Release date, trailer, cast and theories

MYSTERY OF LOVE
Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
Track from: Call Me By Your Name
 

REMEMBER ME
Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
Track from: Coco
 

SHALLOW
Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
Track from: A Star Is Born
 

THIS IS ME
Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)
Track from: The Greatest Showman

62. Best Instrumental Composition


A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.

BLUT UND BODEN (BLOOD AND SOIL)
Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)
 

CHRYSALIS
Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)
 

INFINITY WAR
Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)
 

MINE MISSION
John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)
 

THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella


An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

BATMAN THEME (TV)
Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)
 

CHANGE THE WORLD
Mark Kibble, arranger (Take 6)
 

MADRID FINALE
John Powell, arranger (John Powell)
 

THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)
 

STARS AND STRIPES FOREVER
John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

64. Best Arrangement, Instruments and Vocals


An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

IT WAS A VERY GOOD YEAR
Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)
 

JOLENE
Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)
 

MONA LISA
Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)
 

NIÑA
Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)
 

SPIDERMAN THEME
Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

65. Best Recording Package

BE THE COWBOY
Mary Banas, art director (Mitski)
 

LOVE YOURSELF: TEAR
HuskyFox, art director (BTS)
 

MASSEDUCTION
Willo Perron, art director (St. Vincent)
 

THE OFFERING
Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman)
 

WELL KEPT THING
Adam Moore, art director (Foxhole)

66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

APPETITE FOR DESTRUCTION (LOCKED N’ LOADED BOX)
Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses)
 

I’LL BE YOUR GIRL
Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)
 

PACIFIC NORTHWEST ’73-74′: THE COMPLETE RECORDINGS
Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead)
 

SQUEEZE BOX: THE COMPLETE WORKS OF “WEIRD AL” YANKOVIC
Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic)
 

TOO MANY BAD HABITS
Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)

67. Best Album Notes

ALPINE DREAMING: THE HELVETIA RECORDS STORY, 1920-1924
James P. Leary, album notes writer (Various Artists)
 

4 BANJO SONGS, 1891-1897: FOUNDATIONAL RECORDINGS OF AMERICA’S ICONIC INSTRUMENT
Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)
 

THE 1960 TIME SESSIONS
Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)
 

THE PRODUCT OF OUR SOULS: THE SOUND AND SWAY OF JAMES REESE EUROPE’S SOCIETY ORCHESTRA
David Gilbert, album notes writer (Various Artists)
 

TROUBLE NO MORE: THE BOOTLEG SERIES VOL. 13 / 1979-1981 (DELUXE EDITION)
Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)
 

VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS
David Evans, album notes writer (Various Artists)

68. Best Historical Album

ANY OTHER WAY
Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane)
 

AT THE LOUISIANA HAYRIDE TONIGHT…
Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
 

BATTLEGROUND KOREA: SONGS AND SOUNDS OF AMERICA’S FORGOTTEN WAR
Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
 

A RHAPSODY IN BLUE – THE EXTRAORDINARY LIFE OF OSCAR LEVANT
Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)
 

VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS
William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

69. Best Engineered Album, Non-Classical


An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

ALL THE THINGS THAT I DID AND ALL THE THINGS THAT I DIDN’T DO
Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)
 

COLORS
Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)
 

EARTHTONES
Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)
 

HEAD OVER HEELS
Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)
 

VOICENOTES
Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

70. Producer Of The Year, Non-Classical


A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

BOI-1DA

  • Be Careful (Cardi B) (T)
  • Diplomatic Immunity (Drake) (S)
  • Friends (The Carters) (T)
  • God’s Plan (Drake) (S)
  • Heard About Us (The Carters) (T)
  • Lucky You (Eminem Featuring Joyner Lucas) (T)
  • Mob Ties (Drake) (T)
  • No Limit (G-Eazy Featuring A$AP Rocky & Cardi B) (S)

LARRY KLEIN

  • All These Things (Thomas Dybdahl) (S)
  • Anthem (Madeleine Peyroux) (A)
  • The Book Of Longing (Luciana Souza) (A)
  • Can I Have It All (Thomas Dybdahl) (S)
  • Junk (Hailey Tuck) (A)
  • Look At What We’ve Done (Thomas Dybdahl) (S)
  • Meaning To Tell Ya (Molly Johnson) (A)

LINDA PERRY

  • Harder Better Faster Stronger (Willa Amai) (S)
  • Served Like A Girl (Music From And Inspired By The Documentary Film) (Various Artists) (A)
  • 28 Days In The Valley (Dorothy) (A)

KANYE WEST

  • Daytona (Pusha T) (A)
  • Kids See Ghosts (Kids See Ghosts) (A)
  • K.T.S.E. (Teyana Taylor) (A)
  • Nasir (Nas) (A)
  • Ye (Kanye West) (A)

PHARRELL WILLIAMS

  • Apes*** (The Carters) (T)
  • Man Of The Woods (Justin Timberlake) (A)
  • No One Ever Really Dies (N.E.R.D) (A)
  • Stir Fry (Migos) (T)
  • Sweetener (Ariana Grande) (A)

71. Best Remixed Recording


A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.

AUDIO (CID REMIX)
CID, remixer (LSD)
 

HOW LONG (EDX’S DUBAI SKYLINE REMIX)
Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth)
 

ONLY ROAD (COSMIC GATE REMIX)
Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)
 

STARGAZING (KASKADE REMIX)
Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)
 

WALKING AWAY (MURA MASA REMIX)
Alex Crossan, remixer (Haim)

72. Best Immersive Audio Album


For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).

EYE IN THE SKY – 35TH ANNIVERSARY EDITION
Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)
 

FOLKETONER
Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)
 

SEVEN WORDS FROM THE CROSS
Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)
 

SOMMERRO: UJAMAA & THE ICEBERG
Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)
 

SYMBOL
Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)

73. Best Engineered Album, Classical


An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
 

BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1
Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
 

JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)
 

LIQUID MELANCHOLY – CLARINET MUSIC OF JAMES M. STEPHENSON
Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)
 

SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11
Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)
 

VISIONS AND VARIATIONS
Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

74. Producer Of The Year, Classical


A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

BLANTON ALSPAUGH

  • Arnesen: Infinity – Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei)
  • Aspects Of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
  • Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir)
  • Gordon, R.: The House Without A Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Gran Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra)
  • Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus)
  • Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
  • Music Of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné)
  • Paterson: Three Way – A Trio Of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra)
  • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)

DAVID FROST

  • Beethoven: Piano Sonatas, Volume 7 (Jonathan Biss)
  • Mirror In Mirror (Anne Akiko Meyers, Kristjan Järvi & Philharmonia Orchestra)
  • Mozart: Idomeneo (James Levine, Alan Opie, Matthew Polenzani, Alice Coote, Nadine Sierra, Elza van den Heever, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
  • Presentiment (Orion Weiss)
  • Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

ELIZABETH OSTROW

  • Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • The Road Home (Joshua Habermann & Santa Fe Desert Chorale)

JUDITH SHERMAN

  • Beethoven Unbound (Llŷr Williams)
  • Black Manhattan Volume 3 (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)
  • Bolcom: Piano Music (Various Artists)
  • Del Tredici: March To Tonality (Mark Peskanov & Various Artists)
  • Love Comes In At The Eye (Timothy Jones, Stephanie Sant’Ambrogio, Jeffrey Sykes, Anthony Ross, Carol Cook, Beth Rapier & Stephanie Jutt)
  • Meltzer: Variations On A Summer Day & Piano Quartet (Abigail Fischer, Jayce Ogren & Sequitur)
  • Mendelssohn: Complete Works For Cello And Piano (Marcy Rosen & Lydia Artymiw)
  • New Music For Violin And Piano (Julie Rosenfeld & Peter Miyamoto)
  • Reich: Pulse/Quartet (Colin Currie Group & International Contemporary Ensemble)

DIRK SOBOTKA

  • Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Lippencott: Frontier Symphony (Jeff Lippencott & Ligonier Festival Orchestra)
  • Mahler: Symphony No. 8 (Thierry Fischer, Mormon Tabernacle Choir & Utah Symphony)
  • Music Of The Americas (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)

75. Best Orchestral Performance


Award to the Conductor and to the Orchestra.

BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
 

NIELSEN: SYMPHONY NO. 3 & SYMPHONY NO. 4
Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)
 

RUGGLES, STUCKY & HARBISON: ORCHESTRAL WORKS
David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)
 

SCHUMANN: SYMPHONIES NOS. 1-4
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
 

SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11
Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

76. Best Opera Recording


Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.

ADAMS: DOCTOR ATOMIC
John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)
 

BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)
 

LULLY: ALCESTE
Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)
 

STRAUSS, R.: DER ROSENKAVALIER
Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
 

VERDI: RIGOLETTO
Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

77. Best Choral Performance


Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.

CHESNOKOV: TEACH ME THY STATUTES
Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)
 

KASTALSKY: MEMORY ETERNAL
Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
 

MCLOSKEY: ZEALOT CANTICLES
Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)
 

RACHMANINOV: THE BELLS
Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)
 

SEVEN WORDS FROM THE CROSS
Matthew Guard, conductor (Skylark)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance


For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

ANDERSON, LAURIE: LANDFALL
Laurie Anderson & Kronos Quartet
 

BEETHOVEN, SHOSTAKOVICH & BACH
The Danish String Quartet
 

BLUEPRINTING
Aizuri Quartet
 

STRAVINSKY: THE RITE OF SPRING CONCERTO FOR TWO PIANOS
Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin
 

VISIONS AND VARIATIONS
A Far Cry

79. Best Classical Instrumental Solo


Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.

BARTÓK: PIANO CONCERTO NO. 2
Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
 

BIBER: THE MYSTERY SONATAS
Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)
 

BRUCH: SCOTTISH FANTASY, OP. 46; VIOLIN CONCERTO NO. 1 IN G MINOR, OP. 26
Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)
 

GLASS: THREE PIECES IN THE SHAPE OF A SQUARE
Craig Morris
 

KERNIS: VIOLIN CONCERTO
James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

80. Best Classical Solo Vocal Album


Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.

ARC
Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)
 

THE HANDEL ALBUM
Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble
 

MIRAGES
Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)
 

SCHUBERT: WINTERREISE
Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist
 

SONGS OF ORPHEUS – MONTEVERDI, CACCINI, D’INDIA & LANDI
Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

81. Best Classical Compendium


Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.

FUCHS: PIANO CONCERTO ‘SPIRITUALIST’; POEMS OF LIFE; GLACIER; RUSH
JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer
 

GOLD
The King’s Singers; Nigel Short, producer
 

THE JOHN ADAMS EDITION
Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer
 

JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer
 

VAUGHAN WILLIAMS: PIANO CONCERTO; OBOE CONCERTO; SERENADE TO MUSIC; FLOS CAMPI
Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

82. Best Contemporary Classical Composition


A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.

BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
 

DU YUN: AIR GLOW
Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)
 

HEGGIE: GREAT SCOTT
Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
 

KERNIS: VIOLIN CONCERTO
Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
 

MAZZOLI: VESPERS FOR VIOLIN
Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

83. Best Music Video


Award to the artist, video director, and video producer.

APES***
The Carters
Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers
 

THIS IS AMERICA
Childish Gambino
Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers
 

I’M NOT RACIST
Joyner Lucas
Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer
 

PYNK
Janelle Monáe
Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers
 

MUMBO JUMBO
Tierra Whack
Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

84. Best Music Film


For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.

LIFE IN 12 BARS
Eric Clapton
Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers
 

WHITNEY
(Whitney Houston)
Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers
 

QUINCY
Quincy Jones
Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer
 

ITZHAK
Itzhak Perlman
Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer
 

THE KING
(Elvis Presley)
Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers

Updated: December 8, 2018 — 7:50 am

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *